Pár slov o vegetariánství

12. dubna 2007 v 16:39 | Carmen |  Vegetariánství
Často slýchávám, že vegetariáni jsou ,,blázni", kteří hazardují se zdravím...To je nesmysl. Pokud má člověk zodpovědný přístup ke svému zdraví, což znamená, že má vyváženou stravu obsahující potřebné živiny, pouze se v jeho jídelníčku nenacházejí masné potraviny; mívá dokonce lepší předpoklady pro delší život, než zarytý zastánce bifteku... Jenom taková sója, která je jednou ze základních složek vegetariánské stravy, obsahuje daleko větší množství bílkovin, něž kterýkoli druh masa. Kromě toho naopak neobsahuje cholesterol, což je další plus vzhledem k současnému vysokému procentu lidí, kteří trpí nemocemi srdce a cév.
Naneštěstí i v dnešní době nemá pro tento způsob stravování příliš lidí pochopení, alespoň ne u nás. Vzpomínám si, jak jsem kdysi marně pátrala v jídelníčku jedné malé táborské restaurace byť i po jediném jídle bez masa. Nakonec jsem našla dvě hlavní jídla, která ho neobsahovala - těstovinový a zeleninový salát... Z nějakého (pro mě nepochopitelného) důvodu existuje v myšlenkách lidí představa vegetariánství pevně spojená se zeleninou. Snad proto, že slovo ,,vegetarián" může vypadat jako odvozené od anglického ,,vegetable", tedy zelenina. Pravda je však taková, že toto slovo pochází od latinského ,,vegetare", což je v překladu ,,probudit k životu", ,,oživený".
Vždycky se musím pousmát, když slyším hlášku typu, že vegetariánství je zas nějaký moderní trend a že je pro člověka naprosto nepřirozené (viď, babi? :c).Už Platon, Sokrates, Vergilius, Ovidius a další starořečtí učenci považovali tuto stravu naopak za naprosto přirozenou. K názoru, že být vegetarián je výmysl moderní doby, dodávám jen tolik, že pravděpodobný základ vegetariánství položil hinduismus, přičemž v Indii se stalo rozšířeným v 5. století díky Buddhovi.
Vegetariánství je několik druhů:
  • Lakto-ovovegetarián se nevyhýbá ostatním živočišným produktům (tzn. mléčné potraviny, vajíčka)
  • Vegan se vyhýbá naprosto všem živočišným produktům, a to nejen v jídle - tzn. určité druhy kosmetiky, kožené botky atp. jsou prostě tabu.
  • Semivegetarián jí jen určité druhy masa. Druhem semivegetariána jsou pescovegetarián, který jí z masa pouze ryby a pollovegetarián, který jí kuřecí maso.
a mnoho dalších variant, z nichž u některých je sporné, zda vůbec pod vegetariánství spadají... :c) Mám teď na mysli tzv. ,,příležitostné vegetariány", kteří se prostě občas masem živí... Na toto téma jsem četla několik dost odsuzujících názorů ze strany vegetariánů. Mně osobně tohle označení sedí možná tak ještě k lidem, kteří s vegetariánstvím začínají, ale člověk, který se dejme tomu dvacet let živí jídly občas s masem, občas bez, si jen těžko může říkat vegetarián...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tereza tereza | E-mail | 24. září 2007 v 23:43 | Reagovat

já se např. považuji za pesco vegetariána - z masa jím jen ryby. Tento článěk je velmi hezky zpracován, ale myslím si že vegetarián je o postoji a odsuzovat by se neměl nikdo, ani ten co maso jí. Je to na každém jednotlivci.

2 Catherine Catherine | Web | 21. října 2007 v 21:29 | Reagovat

Souhlasím s tebou, odsuzování vegetariánů je nesmysl, maso není nepostradatelné a to, že češi (nebo aspoň u nás na moravě) odjakživa do všeho dávají maso neznamená, že vegetariánství je nepřirozené, o módním trendu ani nemluvě. Sice proti veganství už něco málo mám, už proto, že já bych se bez mléčných výrobků prostě neobešla, na druhou stranu je to každého věc, co jí a co ne. Já maso moc ráda nemám, klidně bych bez něj vydržela, ale vegetariánka nejsem (i když vepřové už do mě nikdo nedostane... hovězí musím - mamka =(... )

3 Véronique Véronique | Web | 31. října 2007 v 16:27 | Reagovat

Já vegetariánka jsem (sice je tomu teprcve přes rok ='(( ) a musím s zebou souhlasit. Když jsem se jednou s mamkou bavila v práci o jídle, nějak jsme se dostali k mému vegetariánství a její kolegyně se podivila: "Ona je vegetariánka? A jak se jí to proboha stalo?" K tomuhle nemám co dodat. Ani k hádkám s babičkou, která mi dokáže argumentovat jedině tím, že kuřata, krávy a prasata stvořil Bůh jako domácí zvířata a proto se jí. A já bych je měla jíst taky. Promiň babi, ale tohle je blbina. A dost velká... Příjde mi dost nefér, že většina lidí vegetariány za něco odsuzuje. Vždyť i taťka se mě jednou za čas jedovatě zeptá, jestli jsem s tím už konečně sekla. A jakýkoliv, můj zdravotní problém připisuje vegetariánství. Takže tak. Teď už to ale ukončím, protože kdybych žvanila dál, nejspíš by se můj komentář zvrátil v nechutnou úvahu, proč je hnusné zabíjet zvířata jenom kvůli masu xDD

4 Klára (pomoczviratum) Klára (pomoczviratum) | E-mail | Web | 3. dubna 2008 v 23:32 | Reagovat

Ahojky,

tvůj web se mi opravu líbí :-)) Máš to tu moc hezký, a tenhle článek je suprově zpracovanej.

Hodně štěstí ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.